شنبه 7 شهریور 1388

خاطرات چارلز مراز(24)

   نوشته شده توسط: مصطفی نجفی    نوع مطلب :زنبور درمانی  ،زهر ،

نمی دانم همسرش نیش زدن را ادامه داد یا نه ، ولی نامه ای از او چندین ماه بعد دریافت کردم که در آن ذکر شده بود استوارت مجدداً گلف بازی می کند .

حدود 4 سال بعد استوارت به من تلفن زد و گفت که دردش در حال عود است . او می خواست یک جراح اعصاب را ببیند و از او در خصوص علت درد پرس و جو نماید . او چند روز پس از ملاقات با پزشکش به دیدنم آمد . جراح کاملاً او را معاینه کرده بود و به استوارت گفته بود که نتوانسته چیزی که مسبب درد است پیدا کند . استوارت به جراح در خصوص زنبوردرمانی که چهار سال قبل از طریق من دریافت کرده بود و نیز چگونگی تسکسن درد گفته بود . جراخ به او گفته بود : « پس تو اینجا چکار می کنی ؟ من نمی توانم برایت کاری کنم . برگرد به سوی همان زنبورها . »

پس از مشاهده ی این زخم در چهار سال بعد متوجه شدم که این زخم خیلی خوب شده است . دیگر قرمز رنگ نبوده و به رنگ پوست طبیعی است . برآمدگی های زخم مسطح شده بودند به گونه ای که زخم به زحمت قابل توجه بود . من به استوارت چند نیش دیگر زدم و از آن هنگام تاکنون چیزی از او نشنیده ام . تصور می کنم باز هم زنبورها در تسکین درد او مؤثر واقع شدند . این اولین و نه آخرین تجربه ام در خصوص اثر زهر زنبور بر روی بافت زخمی کهنه بود . دیگر حالت های درناکی که ناشی از ضربه (تروما) می باشند شامل دردهای عصبی پس از هرپس و تیک دولورو می باشد . این بیماری ها شدیداً درناک بوده وداروهای ضد التهاب نیز اثر اندکی روی آن دارند . تنها با داروهای مخدر می توان تسکین نسبی ایجاد نمود . در دردهای پس از هرپس ، زخم زنبور می تواند مستقیماً در زخم های کوچک تزریق شود که غالباً تسکین سریع و پایداری را به دنبال خواهد داشت . در هر دو حالت زهر زنبور باید روی نقاط ماشه ای در طول اعصاب درگیر تزریق شود . گاهی اوقات یک درمان مشتمل بر سه یا چهار تزریق موجب تسکین پایدار خواهد شد . برخی موارد ممکن است نیاز به تزریق های بیشتری داشته باشند . زخم های دردناک ناشی از سوختگی ها را نیز می توان با تزریق در محل نقاط ماشه ای تسکین داد . یافتن مؤثرترین نقاط نیاز به کمی آزمون و خطا دارد .

در مورد دیگر ، من با چند نفر از متخصصین دانشگاه جان هاپکینز زهر خالص تهیه نمودم تا بدین وسیله افراد حساس به زهر زنبور را حساسیت زدائی کنند . مردی از کوئین لند پس از آنکه برای این مطالعه داوطلب شده بود نامه زیر را برایم نوشت :

     آقای مراز عزیز

     دکتر والنتین از دانشگاه جان هاپکینز پیشنهاد کرد تا مطالب زیر را برایتان بنویسم : در 29 دسامبر 1967 من در یک حادثه انفجار گاز شدیداً سوختم . در نتیجه تمام بدنم حدوداً 40% دجار سوختگی درجه دو وسه شد . طی دو سال گذشته 17 بار مورد جراحی قرار گرفنم و 11 ماه در بیمارستان به سر بردم . به جهت درد و خارش پایدار من روزانه دو داروی پرکودن ( برای درد ) و پری اکتین ( برای خارش ) را تا جولای 1971 استفاده نمودم .

در طی آخرین هفته ژوئن 1971 مورد گزش دو زنبورعسل در بازوی چپم قرار گرفتم که منجر به در و تورم وصف ناپذیر شد . پزشکم داروی اریترومایسین را برایم تجویز نمود که حدوداً یک هفته آن را مصرف نمودم . من همچنان دو داروی قبلی را مصرف می کردم . با وجود این دقیقاً یک هفته پس از آنکه گزیده شدم ، متوجه کاهش شدید درد و خارش شدم به حدی که توانستم بدون مصرف هیچ داروئی سر کنم . پس آن زمان هیچ داروئی حتی پرکودن و پری اکتین مصرف نکردم .

پس از سال ها و ماه ها که این مسئله ادامه یافت نتیجه گرفتم که تسکین ناگهانی درد و خارشم مربوط به نیش زنبورعسل بوده است .

اخیراً در خصوص کار دکتر والنتین و سایرین که با زهر زنبور انجام می شود مطالب خواندم که مرا تحریک نمود . من کاملاً مطمئنم که هزاران بیمار دچار سوختگی وجود دارند که داوطلب شرکت در برنامه آزمایش کاربرد زهر زنبورعسل هستند تا شاید از آن درد و خارش جانکاه تسکین یابند .

                                                      ارادتمند شما

                                                           کوین

 منبع : زنبوردرمانی ، سلامتی و زنبورعسل . ترجمه بهنام کاویانی وحید 

توجه ! هدف این کتاب صرفاً آشنایی با این شیوه درمانی است . استفاده از آن باید با

تأئید و نظارت پزشک و در مراکز درمانی مجهز انجام گیرد و هیچ مسئولیتی متوجه

مدیریت وبلاگ نخواهد بود .


برچسب ها: نیش درمانی ، چارلزمراز ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات