سه شنبه 7 مهر 1388

خاطرات چارلز مراز(29)

   نوشته شده توسط: مصطفی نجفی    نوع مطلب :زنبور درمانی  ،زهر ،

سؤالاتی که غالباً پرسیده می شود اینست که : « در چه محل هائی نیش زنبور را به کار می برم ؟ چند نیش می زنم ؟ هر جند مدت یکبار این کار انجام می شود ؟ »

اساساً معتقدم که بهترین راه کاربرد نیش ها در طول مسیر اعصاب بدن است . MS یک بیماری اعصاب است و به نظر منطقی می آید که این نقاط باید نیش زده شوند .

ستون مهره ها مسیر اصلی عبور اعصاب است و از این مهره ها اعصاب به دیگر نقاط بدن منشعب می شوند . از مهره های فوقانی ، اعصاب به گردن و شانه ها منشعب شده و از آنجا به بازوها و دست ها و انگشتان شاخه می دهد . از ستون مهره های تحتانی ، اعصاب در مسیر ران ، کپل و پاها منشعب می گردند . با انگشت شستم روی  این راه های عبور اعصاب فشار می دهم تا نقاط ماشه ای یا همان نقاطی که تحت فشار و دردناک هستند را پیدا کنم . متوجه شده ام که نقاط ماشه ای واقع در مسیرعصبی با فاصله 10-7 سانت از هم در یک خط مستقیم قرار دارند .

زمانی که نقاط ماشه ای را مشخص کردم ، کار را با یک نیش تست که قبلاً توضیح دادم آغاز می نمایم . اگر ازدیاد حساسیتی وجود نداشت ، برای اولین جلسه سه تا شش نیش زنبورعسل به کار می برم . یک برنامه خوب برای ادامه آن تا 10 الی 20 نیش سه بار در هفته روی نقاط ماشه ای می باشد . تعداد نیش ها می تواند بسته به نتایج کم یا زیاد شود .

برخی به اشتباه به یک ناحیه کوچک نیش می زنند . ولی نتایج خوب زمانی حاصل می شود که زنبوردرمانی تمام مسیرهای عصبی بدن را شامل شود . نیش زدن به بخش های مختلف بدن به طور چرخشی موجب می شود تا درمان به طور مساوی تمام بدن را شامل شود .

هرمورد MS متفاوت از دیگری است . لذا تعداد وتناوب نیش ها براساس اشخاص ، متفاوت خواهد بود . باگذشت زمان و تجربه ، روشن می شود که کجا و چه تعداد نیش برای اخذ بهترین نتیجه ، مناسب است .  

خوب است که به خاطر داشته باشیم درابتدای زنبوردرمانی معمولاً تورم و خارش قابل ملاحظه ای مشاهده می شود . من ناحیه ای را که هنوز متورم وقرمز است نیش نمی زنم بلکه نقطه ی دیگری را نیش می زنم . پس از یک یا دو ماه زنبوردرمانی همزمان با ایمن شدن شخص ، این واکنش ها کاهش می یابد . بهترین نتایج زمانی به دست آمده است که نیش ها تا حصول بهبودی تداوم یافته اند . افزایش انرزی و کاهش مشخص خستگی که از شایع ترین عوارض مبتلایان به MS می باشد ، قابل توجه ترین اثر مشاهده زنبوردرمانی است .

دیگر علائمی که ممکن است شما متوجه آن شوید ، کنترل بهتر عضلات و بازگشت حس به نقاطی است که پیش از این بی حس و یا دچار سوزش بوده است .

براساس تجربیاتم بر روی مبتلایان MS به نظر می رسد که هنگام مشاهده بهبودی مشخص ، نیش ها می تواند متوقف شود . چنانچه عوارض عود نمایند ، شکی نیست که دوره ی دیگری از زنبوردرمانی می تواند نتیجه مطلوبی داشته باشد . اگر نیش ها را متوقف نموده و مجدداً تصمیم به از سر گیری آنها دارید ، جهت اطمینان ، کار را با یک نیش آزمون آغاز کرده و تعداد نیش ها را به تدریج و به آهستگی افزایش دهید .

چه مدت پس از زنبوردرمانی شخص بدون عارضه باقی می ماند ؟ این سؤالی است که به سختی می توان پاسخ گفت . زنبوردرمان ها با گذشت زمان و حصول تجربیات بیشتر با MS ممکن است که این سؤال را بهتر پاسخ دهند . هرچند که پاسخ این موارد کاملاً وابسته به شخص است . اینکه چگونه زهر زنبورعسل می تواند فعالیت طبیعی اعصاب را مجدداً به آنها برگرداند مقوله ای است که نیاز به تفکر عمیق دارد . چرا که اثر بخشی آن به سهولت درطی جلسات زنبوردرمانی قابل مشاهده بوده و اغلب با نتایج فوق العاده ای نیز همراه است . اینکه چه مدت طول می کشد تا به چنین نتایجی دست یافت ، برای هر فرد متفاوت است . من معتقدم هر بیمار حداقل باید یک دوره شش ماهه زنبوردرمانی و در صورت نیاز دوره های طولانی تر را سپری کند .

علاوه بر تدثیر زنبوردرمانی در MS به نظر می رسدکه این روش درمانی اثرات متعدد ومفید جانبی نظیر تسکین آسم در بسیاری موارد و همچنین در سندروم پیش قاعدگی دارد .

آیا زنبوردرمانی برای تمام مواردMS مؤثر است ؟ این سؤال را تنها گذشت زمان پاسخ خواهد داد . تمام افرادی که برای زنبوردرمانی به من مراجعه کردند بدون استثناء نتایج مثبتی گرفته اند . گزارشات زنبوردرمانی توسط دیگر زنبوردرمان ها حاکی از نتایج مثبت زنبوردرمانی در بیماران آنها بوده است . اثر جالب توجه دیگر زنبوردرمانی ، دیر ازمیان رفتن اثرات آن می باشد .

تجربه ی من روی MS محدود به 8 سال اخیر است . از آنجا که پول و افراد مورد نیاز جهت پی گیری وضعیت بیماران مراجعه کننده را ندارم ، لذا آگاهی من در خصوص اثرات طولانی مدت زنبوردرمانی تنها منحصر به افرادی می شود که در مجاورت من زندگی می کنند یا آنهائی که تصادفاً با من تماس می گیرند . هیچ یک از آنانی که می شناسم وضعیت بدتری را گزارش ننموده اند . اینکه چند درصد از مبتلایان MS زنبوردرمانی پاسخ خواهند داد یا اینکه تا چه مدت این اثرات باقی خواهند ماند ، سؤالاتی هستند که به مرور زمان و با تجربیات دیگران پاسخ داده خواهد شد .

منبع : زنبوردرمانی ، سلامتی و زنبورعسل . ترجمه بهنام کاویانی وحید 

توجه ! هدف این کتاب صرفاً آشنایی با این شیوه درمانی است . استفاده از آن باید با تأئید و نظارت پزشک و در مراکز درمانی مجهز انجام گیرد و هیچ مسئولیتی متوجه مدیریت وبلاگ نخواهد بود .


برچسب ها: نیش درمانی ، چارلزمراز ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic