دوشنبه 14 دی 1388

حس بویائی زنبورعسل(1)

   نوشته شده توسط: مصطفی نجفی    نوع مطلب :زنبور عسل ،

هر گاه در باغی که در آن انواع گل ها وجود دارد به پرواز زنبورها توجه کنیم خواهیم دید که زنبوری که مشغول مکیدن شهد است فقط روی یک نوع از گل ها می نشیند و به انواع دیگر گل های همان باغ اصلاً توجهی ندارد ، وقتی که از روی گل بلند شد ، دوباره روی یکی دیگر از همان نوع گل یا شکوفه می نشیند .

به طور مثال اگر در باغی شکوفه های گلابی و سیب و هلو وجود داشته باشد ، زنبوری که مشغول مکیدن و جمع آوری شهد از روی شکوفه های گیلاس باشد ، شکوفه های گلابی و سیب وهلو را نادیده گرفته و فقط از روی یک گل گیلاس به روی گل گیلاس دیگر پرواز نموده و منحصراً شهد گل های گیلاس را می مکد . نتیجه اش هم تلقیح شدن گل گیلاس و در آخر ازدیاد محصول گیلاس هم از نظر مقدار هم از نظر کیفیت است . این زنبور تا زمانی که هنوز گل گیلاس تلقیح نشده وجود داشته باشد کاری به کار سایر شکوفه ها ندارد . تنهخا زمانی پرواز بر روی گل های دیگر را شروع می کند که آخرین گل گیلاس را بارور کرده باشد . اصلاً نقش اصلی زنبورعسل در طبیعت بارور کردن گل هاست که در مقابل انجام این کار فوراً مزدش را به صورت شهد از وی دریافت می دارد .

این قاعده و قانون دو جانبه ای است که نظام خلقت به صورت وظیفه برای زنبورعسل معین نموده :"زنبور گل ها را بارور می کند . گل ها هم شهد و گرده را که تنها غذای زنبورعسل است به وی می دهند تا از آن تغذیه کرده و زنده بماند ." از این هم بالاتر رنگ های مختلف گل ها به خاطر این نیست که طبیعت برای ما آدمیان زیبا و قشنگ جلوه کند ، بلکه تنها و تنها برای جلب حشرات و بخصوص زنبورعسل است . همه ی گل های رنگی برای آن بوجود آمده اند که به کمک رنگ هایشان حشرات را به سمت خود جذب نموده و بارور شده و تولید نسل نمایند .

قدرت بینائی زنبورعسل گرچه ضعیف است ولی قدرت تشخیص رنگش خوب بوده و اگر در تشخیص منبع شهد از این نظر کمبودی وجود داشته باشد ، حس تشخیص رنگ و حس بویائی این نقص و کمبود را جبران می کنند . وسیله بوئیدن زنبور قادر به تشخیص انواع و اقسام گل ها و شهدشان از یکدیگر است .

 

منبع : زنبورعسل و پرورش آن نوشته دکتر شهرستانی

 

 

 


برچسب ها: رفتارشناسی ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic