یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

گرده افشانی زنبورعسل (1)

   نوشته شده توسط: مصطفی نجفی    نوع مطلب :زنبور عسل ،

مقدمه

گرده افشانی و بارور ساختن محصولات کشاورزی از بهترین بازده اقتصادی زنبورهای عسل به شمار می رود . میوه جات ، سبزی جات و بسیاری از محصولات زراعی به گرده افشانی حشرات نیاز داشته و بیشتر از نصف جیرع غذایی دنیا از نظر روغن و چربی از دانه های روغنی به دست می آیند که خیلی از این دانه ها به نحوی به گرده افشانی

حشرات وابسته بوده و یا از آن بهره مند می گردند . در حدود نصف گوشت قرمز و لبنیاتی که ما مصرف می کنیم از گیاهانی به دست می آیند که نیاز به گرده افشانی حشرات دارند . در بین این حشرات زنبورهای عسل مؤثرترین آنها هستند که به آسانی می توان آنها را برای اکثر محصولات آماده ساخت .

از زنبورعسل برای استحصال حداکثر محصول با کیفیت عالی در نقاط مختلف دنیا استفاده می شود . صنعت زنبورداری امریکا در ایالت کالیفرنیا 30 تا 40 درصد درآمد خود را از اجاره دادن کلنی برای انجام خدمات گرده افشانی به دست می آورد که این مبلغ سالانه بالغ بر 4 تا 6 میلیون دلار می شود . در آمریکا سالانه با حدود 4  میلیون کلنی 100 میلیون دلار عسل و موم تولید می گردد که در جریان این تولید سودمند ، تولیدکنندگان محصولات کشاورزی با اجاره نمودن یک میلیون کلنی زنبورعسل از زنبورداران و به کارگیری آنها در امر گرده افشانی به یک میلیارد دلار ارزش افزوده در محصولات کشاورزی دست پیدا می کنند . در دهه اخیر در کشور ژاپن نیز استفاده از زنبورعسل در امر تلقیح به سرعت رو به افزایش گذاشته است . در این کشور در سال 1984 از 74258 کلنی جهت گرده افشانی توت فرنگی در گلخانه ها ، 17214 کلنی برای هندوانه و خریزه ، 20676 کلنی برای درختان میوه از قبیل سیب ، هلو ، آلو ، خرمالو و از2364 کلنی برای سبزی جات از قبیل پیاز بذری و خیار استفاده گردیده است . این کلنی ها که تعداد آنها به 114512 عدد می رسد ، 28 درصد تمامی کلنی های تولید کننده ی عسل را در ژاپن تشکیل می دهند که کشاورزان و باغداران و صاحبان گلخانه ها با پرداخت 800 تا 15000 ین اجاره بها به ازای هر کلنی 3 تا 5 کادره ، از این کلنی ها در جهت گرده افشانی محصولات خود استفاده می کنند .

 پرداخت اجاره بها به زنبوردار و عقد قرارداد مربوطه در خیلی از کشورها متداول بوده و میزان اجاره بها بسته به عوامل مختلف از جمله دوره ی گلدهی و شهد و گرده و در حقیقت پتانسیل محصولات زراعی و باغی برای زنبور متغیر می باشد . به عنوان مثال این مبلغ در آمریکا به ازای هر کلنی 10 تا 30 دلار می باشد .

 

منبع : دوستان عسل ساز و نقش آنها در گرده افشانی نوشته دکتر جعفر محمدی

 

 


برچسب ها: گرده افشانی ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic