پنجشنبه 30 اردیبهشت 1389

گرده افشانی زنبورعسل (2)

   نوشته شده توسط: مصطفی نجفی    نوع مطلب :زنبور عسل ،

امروزه در خیلی از کشورهای جهان که حشرات گرده افشان در آنها کم بوده و یا این حشرات در آنها وجود ندارند با اجاره کردن زنبورعسل از سایر قسمت های دنیا اهداف گرده افشانی خود را تأمین می نمایند . بنابراین رسالت و نقش زنبورعسل در طبیعت تنها تولید عسل یا موم و ژله رویال و بره موم نیست ، بلکه اکثر گونه های گیاهی اعم

از زراعی و باغی و مرتعی برای تولید محصول و بقا خود نیازمند زنبور می باشند و در حقیقت عسل یا سایر فرآورده های کندو در مقایسه با تولید محصولات کشاورزی از محصولات جنبی و فرعی زنبورعسل محسوب می شود .

بیان مطلب زیر می تواند موضوع را بیشتر روشن نماید :

در سال 1962 ارزش کلی محصولاتی که به وسیله حشرات در آمریکا گرده افشانی شده بود بالغ بر 4.5 میلیارد دلار بود که این مقدار در سال 1980 به 19 میلیارد دلار رسید . البته این ارزش بدون در نظر گرفتن محصولات با ارزش کمتر همچون کدو و گندم سیاه و غیره می باشد . این مبلغ در مقایسه با ارزش محصولات تولیدی چیزی حدود 143 برابر می باشد . به عبارت دیگر کلنی های زنبورعسل 143 برابر بیشتر از صاحبانشان به باغداران و کشاورزان سود می رسانند . این موضوع به وضوح اهمیت اقتصادی زنبورهای عسل را در تولیدات کشاورزی نشان می دهد .

 

منبع : دوستان عسل ساز و نقش آنها در گرده افشانی نوشته دکتر جعفر محمدی

 

 


برچسب ها: گرده افشانی ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات