دوشنبه 3 خرداد 1389

گرده افشانی زنبورعسل (3)

   نوشته شده توسط: مصطفی نجفی    نوع مطلب :زنبور عسل ،

زنبورهای عسل شهد و گرده ی گلها را برای مصارف غذایی خود از روی گلها جمع آوری می کنند . آنها برای جمع آوری ، از صدها گل دیدار کرده و باعث گرده افشانی آنها می شوند که اکثر این گیاهان دارای اهمیت اقتصادی و تجاری می باشند .

مطالعات اخیر نشان داده است که حدود 90 درصد محصولات کشاورزی در آمریکا به وسیله زنبورهای عسل گرده افشانی می شوند .

تخمین ارزش گرده افشانی توسط زنبورعسل مشکل است . اگر ما ارزش آن را برحسب میوه ، سبزی و دانه تولید شده که رابطه مستقیمی با گرده افشانی توسط زنبور دارد به آن اضافه کنیم ، در کشوری مانند آمریکا برابر 8 میلیارد دلار خواهد شد . می توان ارزشیابی را با تفکیک محصول به دست آمده در نتیجه گرده افشانی مستقیم انجام داد .

به عنوان مثال گرچه دانه تولید شده توسط یونجه به تنهایی دارای ارزش زیادی است ولی خود دانه وقتی کاشته می شود به سهم خود در تولید گوشت و شیر نیز شرکت می کند . بنابراین گرده افشانی در اقتصاد کشاورزی در یک سری از حوادث مختلف دارای اهمیت زیادی بوده و یک عامل ضروری است .

اگر گرده افشانی توسط زنبور را به گیاهان دیگرِ موجود در طبیعت تعمیم دهیم که شامل صدها نوع  گل وحشی ، علف های هرز ، درختان و گیاهان غیر زراعی می شود ، موضوع خیلی پیچیده تر شده و نهایتاً قادر به تخمین ارزش گرده افشانی توسط زنبور نخواهیم بود .

اگر این کمک زنبور را از زندگی خود حذف کنیم ، جهانی متفاوت ، کم حاصل و خالی از هر نوع جذابیّت خواهیم داشت .

 

منبع : دوستان عسل ساز و نقش آنها در گرده افشانی نوشته دکتر جعفر محمدی

 


برچسب ها: گرده افشانی ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic