چهارشنبه 12 خرداد 1389

گرده افشانی زنبورعسل (5)

   نوشته شده توسط: مصطفی نجفی    نوع مطلب :زنبور عسل ،

نقش زنبورعسل در محیط زیست

علاقه ی زیادی که اخیراً مردم به نحوه زندگی زنبورعسل نشان می دهند ، ما را به بررسی عمیق تر عوامل مؤثر در تولید غذا ، سلامتی و زیبایی محیط که با زندگی زنبور در ارتباط است وادار می سازد . این امر ما را به نحو احسن در حفظ این منابع یاری می کند .

زنبورعسل و گونه های وحشی آن از زمره ی این منابع بوده و دارای اهمیت زیادی می باشند و لذا در ایجاد آسایش انسان مؤثرند . بنابراین وظیفه ی ماست که آنها را برای نسل اینده حفظ و اهمیت آنها را خاطرنشان سازیم .

حفظ زنبورعسل به مدت طولانی دارای مشکلات و خطرهایی است و نگهداری آنها برای امور کشاورزی نیز خالی از اشکال نیست ، زیرا افزایش جمعیت ، احداث ساختمان ها ، کارخانه ها و شاهراه ها  زمین های زراعی را به خود اختصاص داده و در آینده زمین کشاورزی که روزی جایگاه گیاهان گرده خیز و عسل ساز بوده وجود نخواهد داشت .

علاوه بر این ، زراعت های وجینی و اختصاص دادن زمین به مقیاس بزرگ به تک محصولی ، نسل گیاهان وحشی مورد نیاز برای تأمین غذای زنبور را در طول فصل زراعی کاهش می دهد . آفت کش ها باعث نابودی زنبورهای وحشی و زنبورهای عسل می گردند . اینها ما را با دو مسءله ی متضاد روبرو می سازند :

1-     کاهش حرفه زنبورداری و گرده افشانی گیاهان بومی

2-     افزایش نیاز به گرده افشانی

برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است مسایل را تجزیه و تحلیل نموده وتحقیقات را سرعت بخشید . از طرفی محاسن زنبورهای وحشی و اهمیت آنها را ترویج وتبلیغ نمود و نیز نیازهای خود را از نظر گیاهان گرده افشانی شده توسط زنبور و اساس بیولوژیکی فعالیت زنبورها را روی گیاهان مشخص سازیم وگرنه اگر کشاورز با مسایل گرده افشانی آشنایی نداشته باشد با کاهش زنبورداری و محصول زراعی روبرو خواهیم شد .  

منبع : دوستان عسل ساز و نقش آنها در گرده افشانی نوشته دکتر جعفر محمدی

 


برچسب ها: گرده افشانی ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic