پنجشنبه 20 خرداد 1389

گرده افشانی زنبورعسل (7)

   نوشته شده توسط: مصطفی نجفی    نوع مطلب :زنبور عسل ،

اکولوژی گرده افشانی زنبورعسل

گلهای رنگی دارای خاصیت انعکاس نور ماوراءبنفش می باشند و زنبورها این رنگ را بهتر می بینند ، زیرا آنها دارای عطر ، شهد ، شکل و سایر چیزهای مشخص می باشند که باعث می شود حشرات گرده افشان با هم به رقابت بپردازند . گلها

همچنین دارای ساختمان های تکامل یافته ، وسایل فیزیولوژیک و یا رفتار مخصوصی هستند که شانس گرده افشانی مستقیم را کم کرده و یا از آن جلوگیری می کند . مثلاً بعضی از گیاهان دارای گلهای نر و ماده می باشند که به طور جدا از هم روی یک گیاه قرار دارند و به آنها گیاهان یک پایه می گویند . یا روی گیاهان جدا قرار می گیرند که آنها را گیاهان دو پایه می نامند .

در سایر گیاهان به علت وجود گلهای نر و ماده که در زمانهای مختلف آماده گرده افشانی هستند باز شانس گرده افشانی غیر مستقیم افزوده می شود . ، یعنی در اینها گرده ها آماده هستند ولی مادگی آنها هنوز آماده نیست و برعکس .

در بین عوامل فیزیولوژیک در جلوگیری از گرده افشانی غیر مستقیم ، پدیده خود ناسازگاری یا سازگاری نسبتاً بسیاری دیده می شود . مثلاً اغلب واریته های سیب به گرده های واریته های دیگر نیاز دارند تا تلقیح آنها به طور موفقیت آمیز صورت گیرد . به این جهت اگر در این باغها فقط یک واریته کاشته شود محصول تجاری خوبی تولید نخواهد شد . باید در بین آنها از درختان گرده افشان مناسب استفاده کرد تا محصول خوبی به دست آید . دو نوع ناسازگاری در گیاهان وجود دارد :

1-     گیاهانی که در آنها لوله گرده قادر نیست خود را به تخمک برساند و در نتیجه هسته ها به تخمک ها نمی رسند .

2-     هسته دانه گرده امکان دارد با هسته های تخمک ترکیب نشده و تلقیح موفقی آمیز در آنها به وقوع نپیوندد .

خود ناسازگاری حتی از یک محیط نسبت به محیط دیگر متفوت است . ناسازگاری در بین کلون ها(گیاهانی که در نتیجه تکثیر غیر جنسی حاصل می شوند و دارای ژنوتیپ یکسان می باشند) ممکن است خیلی زیادتر باشد(زیادتر از حدی که متخصصین کشاورزی به آن پی برده اند) .

 

منبع : دوستان عسل ساز و نقش آنها در گرده افشانی نوشته دکتر جعفر محمدی

 


برچسب ها: گرده افشانی ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic