دوشنبه 24 خرداد 1389

گرده افشانی زنبورعسل (8)

   نوشته شده توسط: مصطفی نجفی    نوع مطلب :زنبور عسل ،

اکولوژی گرده افشانی زنبورعسل

چون زنبورهای وحشی(به غیر از زنبورهای عسل) به عمل گرده افشانی گیاهان خیلی کمک می کنند ، بهمین جهت ما باید به اطلاعات خود در این زمینه بیفزاییم .

باید به طور آگاهانه از این حشرات مهم حفاظت کرده و به مراقبت از آنها بپردازیم . موفقیت های بزرگی در کنترل زنبورهای برگ بر به دست آمده است که در بین آنها از Megachil   rotunda و زنبور قلیایی(alkali) به نام Nomia   melanderi برای گرده افشانی یونجه در غرب آمریکای شمالی استفاده می شود .

فون زنبورهای عسل در جهان خیلی بزرگ است که امکان دارد به پانزده تا بیست هزار گونه برسد که در حدود چهار هزار گونه و زیر گونه آنها تنها در آمریکا و کانادا وجود دارد . در بین آنها 400 گونه اجتماعی و نیمه اجتماعی هستند . بهترین آنها زنبورعسل معمولی(Apis mellifera) می باشد . این زنبور بومی آمریکای شمالی و جنوبی نمی باشد و توسط مهاجرین اروپایی به آنجا آورده شده اند . به طور کلی زنبورهای غیر اجتماعی دارای نیروی بالقوه عظیم گرده افشانی در سراسر جهان بوده و اکثر آنها دارای قدرت بازدید خیلی جالبی می باشند .

بعضی از گونه های غیر اجتماعی زنبور فقط یک گونه گل را انتخاب می کنند و طبیعت هم طوری است که زنبورهای بزرگ درست در زمان آماده شدن شهد و گرده گلها به حد بلوغ رسیده و دنبال غذا می گردند . زنبور در این موقع غذا جمع کرده و زاد و ولد می کند و در زمان کوتاهی باعث گرده افشانی گیاهان می گردد .

اصطلاحات زیر برای تعریف روابط اکولوژیکی بین گیاهان و حشرات گرده افشان پیشنهاد شده است :

پایبندی (constancy) یا وفاداری ( fidelity)به معنی این که هر زنبور در هر پرواز و یا در پروازهای مختلف فقط یک گونه گل را بازدید می کند که یک پدیده رفتاری از نوع (monitropy) یا (oligotropy) می باشد .

در جدول زیر این اصطلاحات لیست شده است .

گلها

 

Polyphillid

گیاهانی هستند که بوسیله گونه های مختلف حشرات بازدید شده و گرده افشانی می شوند .

Oligophillic

این گیاهان با تعداد کمتری از گونه های مربوطه بازدید شده و گرده افشانی می شوند .

Monophillic

این گیاهان با یک یا بعضی گونه های نزدیک به هم حشرات گرده افشانی می شوند .

گرده افشان ها

 

Polytropic

این حشرات خیلی از گونه های مختلف گیاهی را یازدید می کنند . مانند زنبورعسل .

Oligotropic

این حشرات فقط چند گونه گیاهی خویشاوند را بازدید می کنند مثل اکثر زنبورهای غیر اجتماعی .

Monotropic

این حشرات یک یا چند گونه گیاه خیلی نزدیک(خویشاوند) را بازدید می کنند .

 

زنبورهای عسل از انتخاب گرهای نوع  Polytropic می باشند ، ولی وقتی یکی از آنها به محل یک منبع غذایی(شهد یا گرده) پی می برد از همان منبع شروع به جمع آوری گرده( به روش پایبندی) نموده و تا تکمیل ظرفیت از آن استفاده می کند و بعد به سراغ منبع دیگری می رود . این عمل زنبورعسل به بازده گرده افشانی و تلقیح گونه های گیاه کمک می کند .

 

 منبع : دوستان عسل ساز و نقش آنها در گرده افشانی نوشته دکتر جعفر محمدی

 


برچسب ها: گرده افشانی ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic