چهارشنبه 2 تیر 1389

گرده افشانی زنبورعسل (10)

   نوشته شده توسط: مصطفی نجفی    نوع مطلب :زنبور عسل ،

جستجوی غذا توسط زنبورها

زنبورهای غیر اجتماعی در مزرعه در گرده افشانی فعالیت خیلی کمتری داشته و سطح کوچکی از مزرعه و باغ را گرده افشانی می کنند . تشریح چنین رفتاری در زنبور بستگی به نوع محصول دارد و مخصوصاً در تولید دانه های هیبرید یا گرده افشانی محصولات غیرمستقیم توسط چند عامل دیگر تغییر می کند . این عوامل عبارتند از تنوع در شکل ظاهری گلها(میزان جذّاب بودن آنها) ، ارقام کشت شده(که باید گرده افشانی شوند) ، عطر یا تفاوت های دیگر بین لاین های کشت شده ، همچنین

جذّابیت دانه های گرده در یک لاین با توجه به لاین های دیگر . ما در این باره به اطلاعات بیشتری نیاز داریم . زیرا در مورد تلقیح پیاز ، هویج ، خیار ، مخصوصاً  در مورد خیارهای مخصوص خیارشور و درختان میوه پاکوتاه پیشرفت هایی وجود داشته است . ولی در سویا ، پنبه ، خربزه و سایر محصولات هنوز مشکلاتی وجود دارد . اگر ما فاقد اطلاعات و دانش کافی باشیم یا به عبارت دیگر اگر ما در دو رگ گیری مؤثر محصولات توسط زنبور با شکست روبرو شویم در این صورت کشاورز و متخصصین اصلاح نباتات امکان دارد مکانیسم گرده افشانی را از زنبور در جهت زیان زنبوردار تغییر دهند و در این صورت از تولید محصول نیز کاسته خواهد شد . چون رفتار انتخابی زنبور در بعضی از محصولات مخصوص معلوم شده است ،به این جهت امکان اصلاح زنبور در جهت انتخاب گیاهان خاص نیز مورد تحقیق قرار گرفته است .

بزرگترین پیشرفت در این مورد ، شناسایی نژادی از زنبورعسل است که دانه گرده یونجه را بیش از گرده های محصولات دیگر جمع آوری می کند . اصلاح زنبور برای رفتن به گل مخصوص از جمله اقداماتی است که تا امروز به نتایج خوبی نرسیده است .

 

منبع : دوستان عسل ساز و نقش آنها در گرده افشانی نوشته دکتر جعفر محمدی

 


برچسب ها: گرده افشانی ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic