چهارشنبه 9 تیر 1389

گرده افشانی زنبورعسل (12)

   نوشته شده توسط: مصطفی نجفی    نوع مطلب :زنبور عسل ،

انواع گیاهان از نظر گرده افشانی

ابتدا بعضی اصطلاحات مربوط به تلقیح گلها را توضیح می دهیم :

-         خودباروری(self fruitful)

به قدرت بارنشینی و تشکیل دانه توسط دانه های گرده همان گل ، خودباروریمی گویند . مثلاً یک نوع آلبالو از درختان خود بارور و یا خود سازگار می باشد . به این جهت این درختان را می توان به طور انفرادی در بین ردیف ها کاشت . بعضی باغداران برداشت غلط نموده و چنین فکر می کنند که این گونه باغ ها برای گرده افشانی نیاز به زنبورعسل ندارند . در صورتی که در این مورد دانه های گرده سنگین و چسبنده بوده و برای برداشت محصول خوب و تجاری باید دانه های گرده توسط زنبور از گلی به گل دیگر منتقل شوند .

خودناباروری(self unfruitful) یا واریته های خود ناسازگار(self incompatible)

این واریته ها وقتی با گرده های خود آن گل گرده افشانی می شوند ، تولید تجاری خوبی ندارند . بیشتر واریته های سیب این گونه هستند . برای گرده افشانی غیر مستقیم(cross variety pollination) در آنها احتیاج به واریته های دیگر با دانه های گرده سازگار می باشد .

دگر باروری(cross fruitful)

واریته هایی هستند که وقتی در بین ردیف های درختان دیگر از همان گونه کاشته می شوند تولید محصول تجاری خوبی می کنند ، به عیارت دیگر اینها دارای گرده گل سازگار با گیاهان اصلی می باشند .

دگر ناباروری (cross unfruitful) یا واریته های ناسازگار(incompatible varietis)

این واریته ها به درد کاشت در بین درختان دیگر(interplanting) یا درختان گرده افشان  (interpollination) نمی خورند . امکان دارد آنها ناسازگار باشند ( از نظر متفاوت بودن  زما باز شدن گلها) که به این حالت ناسازگاری فیزیولوژیکی می گویند . در این نوع دانه ها گرده تولید لوله گرده نکرده و نمی توانند گامت های نر خود را به تخمک برسانند یا جنین آنها امکان دارد بعد از ترکیب گامت ها سقط شود . بعضی از واریته ها دارای دانه های گرده عقیم و فاقد قوه نامیه می باشند .

معمولاً ناسازگاری فیزیولوژیکی در بین واریته های با ژنوتیپ خیلی نزدیک وجود دارد . در گیاهان مختلف ناسازگاری با درجات مختلفی دیده می شود که امکان دارد در شرایط محیطی متفاوت ایجاد شوند .

 

 منبع : دوستان عسل ساز و نقش آنها در گرده افشانی نوشته دکتر جعفر محمدی


برچسب ها: گرده افشانی ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات