جمعه 28 خرداد 1389

گرده افشانی زنبورعسل (9)

   نوشته شده توسط: مصطفی نجفی    

جستجوی غذا توسط زنبورعسل

زنبور دارای رفتارهایی غریزی است که آن را به طور طبیعی به سوی فعالیت های مورد نظر سوق می دهد ، به این جهت شناخت نوع رفتار زنبور برای تولید عسل و یا استفاده از آن در گرده افشانی خیلی اهمیت دارد .

مطالعات انجام شده توسط کارل فون فریش (1971) نشان داد که زنبور موقع پیدا کردن یک منبع غذایی و عطر با اجرای رقص در روی شان ، محل آن را به سایر زنبورها اطلاع می دهد . وجود سیستم تکامل یافته ارتباطی در زنبورعسل باعث شده آنها در اسرع وقت در حین پرواز خود روی گیاهان شهددار و گرده دار بنشینند . بعضی از گیاهان از لحاظ مقدار شهد و گرده نسبت به بعضی دیگر غنی ترند و زنبورها به منبع غذایی بهتری دست پیدا می کنند . امکان دارد بعضی از گیاهان بیشتر از گیاهان دیگر زنبور را به طرف خود جلب نمایند ، در نتیجه عمل گرده افشانی در آنها بهتر صورت می گیرد . زنبورها قادرند تا شعاع 4 کیلومتری کندو رفته و در سطحی بیشتر از 5000 هکتار پرواز نمایند .

یک کندوی زنبورعسل برای گرده افشانی یک مزرعه 12 هکتاری کافی نبوده  و باعث ایجاد رقابت در بین آنها می گردد . کلنی های زنبور در حین جستجوی غذا و جمع آوری آن ، پروازهای متقاطع انجام می دهد که با توجه به منابع غذایی و یا نوع انتخاب زنبورها روش پرواز آنها تدریجاً تغییر می کند . چون هدف زنبوردار و کشاورز گرده افشانی محصولات به طور کامل است بنابراین آنها به دنبال یافتن روش ها و وسایل جلب زنبورهای بیشتری به طرف محصول می باشند تا محصول آنها گرده افشانی شود .

بعضی ها عقیده دارند که می شود با جابجا کردن کندوها در فاصله مناسب میزان گرده افشانی را افزایش داد و تحقیقات نیز تا حدودی این عقیده را تأیید می کند . به این جهت موقتاً از پروازهای بیهوده زنبور به امید یافتن منابع جدید جلوگیری شده و آنها فعالیت خود را به گرده افشانی محصولات منطقه متمرکز می سازند . روش دیگری که معمولاً استفاده و توصیه می شود ، این است که کندوهای زنبورعسل را تنها بعد از ظهور و شکوفایی گلها باید به مزرعه منتقل نمود که این زمان در بعضی از درختان میوه موقعی است 10 تا 25 درصد گلها باز شده باشند ، ولی اگر گلهای اولیه در بعضی از گیاهان نظیر سیب و توت فرنگی به میوه تبدیل شده باشند ، در این صورت باید زودتر از کلنی ها استفاده کرد . چند تن از محققین بخصوص در اروپا ادعا می کنند که می توان با تغذیه زنبورها از شربتی که دارای عصاره ی گلهای مورد نظر هستند می توان زنبورها را به سوی این گلها جلب کرد ، ولی این روش تا به امروز نتوانسته عملاً مورد استفاده قرار گیرد . بعضی کشاورزان عقیده دارند می توان با پاشیدن شربت قند روی گلهای محصولات کشاورزی زنبورها را به سوی آنها جلب کرد . (البته در این صورت هم دیده می شود که زنبورها بیشتر روی برگها برای جمع آوری شربت کار می کنند . مدیر وبلاگ)

  

منبع : دوستان عسل ساز و نقش آنها در گرده افشانی نوشته دکتر جعفر محمدی

 


برچسب ها: گرده افشانی ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic