تبلیغات
زنبور عسل و فرآورده های آن - پدیده بچه طبیعی و نحوه پیشگیری از وقوع آن در زنبورستان ها(3)

موقعی که بچه طبیعی از کندو خارج می شود در ابتدا به جای دور پرواز نمی کند و آنها اول روی درختی کوچک و یا شاخه ای از درخت با فاصله چند متر از کندو جمع می شوند. پس از استقرار خوشه در اطراف ملکه 50-20 زنبور پیشاهنگ برای پیدا کردن محلی مناسب به عنوان لانه جدید به خارج از خوشه فرستاده می شوند. زنبوران پیشاهنگ با تجربه ترین زنبوران چراگر در خوشه هستند. وقتی یکی از زنبوران پیشاهنگ محلی را پیدا کرده و به خوشه برگردد با رقصی شبیه به حرکت فرفره سمت و مسافت را به سایر زنبوران خوشه نشان می دهد. چندین جای دیگر نیز توسط سایر زنبوران پیشاهنگ شناسایی و بررسی می شود و بعد از چندین ساعت یا چند روز موقعی که همه زنبوران پیشاهنگ روی آخرین محل توافق کردند همه خوشه بلند شده و بطرف لانه جدید پرواز می کنند. مسافت طی شده تا لانه جدید ممکن است یک کیلومتر یا بیشتر باشد.

دیده شده که زنبوران کندویی که می خواهد بچه بدهد حدود ده روز قبل از بچه دادن شروع به ذخیره مقدار زیادی شهد در عسلدان خود می نمایندو روز به روز بر مقدار آن افزوده و آن را به عسل رسیده تبدیل می کنند. بنابراین موقعی که بچه کندو را ترک می کندبیشتر زنبورانی که خوشه را تشکیل می دهند در عسلدان خود به اندازه نصف وزن بدنشان عسل ذخیره دارند در صورتی که معمولاً اینگونه تصور می شود که زنبوران کارگر بچه طبیعی قبل از ترک کندو به عسل کندو یورش برده و عسلدان خود را پر می کنند. اما کلنی هایی که قصد بچه دادن دارند چندین روز قبل از گذاشته شدن اولین تخم در سلول های ملکه ذخیره سازی عسل را شروع کرده و آماده  بیرون رفتن می شوند و با گذشت چند روز تقریباً همه زنبوران حتی زنبورانی که در کندو باقی می مانند ذخیره سازی می کنند. معمولاً در عسلدان زنبورهای بچه طبیعی به طور متوسط حدود 35 میلی گرم عسل با غلظت قند 68% ذخیره می شود که آن را برای مصرف به هنگام حرکت و نیز استفاده در خانه جدید با خود حمل می کنند.

زنبوران مسن مزرعه که در اثنای یک روز پرکار برخورد کمتری با ملکه داشته و فرمون کمتری دریافت می کنند و همچنین زنبورهای جوان با عسلدان پر که تحرک کمتری دارند و قادر به دریافت فرمون ملکه به اندازه ی کافی نیستند درست مانند زنبورهای کلنی هایی که ملکه هایشان پیر شده یا از بین رفته است تلاش می کنند تا حرکت نعل اسبی را انجام دهند. این گونه زنبوران به زودی تخمدان هایشان شروع به رشد کرده و سعی در بنای سلول ملکه می نمایند و اگر بعد از مدتی به هر دلیل سلول های ساخته شده از بین برود و مدت طولانی کندو بدون ملکه باشد و تخم روز نیز در کندو وجود نداشته باشد؛ کارگرانی که تخمدان هایشان رشد کرده است شروع به تخمگذاری و نرزایی می کنند که در این صورت ملکه دار کردن کندو و نجات آن بسیار سخت خواهد بود.

منبع: مجله علوم و فنون زنبورعسل ایران، شماره 2، صص 9-4


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.