عامل محرکه جمعیت در بچه دهی کلنی

میزان جمعیت کلنی و پر شدن تمام قاب ها از جمعیت و اضافه شدن مرتب آن به دلیل تولد نوزادان جدید و بیکاری زنبوران جوان و کمبود فضا برای ذخیره سازی عسل و گرده و نیز تخمگذاری مرتب ملکه در بهار از عواملی است که سبب می شود تا کلنی تصمیم به بچه دادن بگیرد. در اینگونه موارد برای پیشگیری از بچه دادن کندو قبل از اینکه کلنی تصمیم به بچه دادن بگیرد و شروع به ساخت سلول های ملکه نماید

زنبوردار می تواند با مدیریتی صحیح و منطقی با مشغول کردن زنبورهای بیکار جوان با دادن یک قاب با 3 سانتیمتر موم آج شده و تشویق آنها به موم بافی و جایگزین کردن آن با یک قاب جدیدبعد از چند روز و گذاشتن طبقه به روی کندو و بزرگ کردن فضا برای کلنی، شان های فوقانی را برای ذخیره کردن عسل آماده نماید و در صورت لزوم و افزایش مرتب جمعیت تا چند طبقه می تواند به روی کندو اضافه کند و به این صورت از بچه دادن کلنی جلوگیری نماید. البته در شرایطی که آب و هوا مساعد بوده و شهد در طبیعت فوران کند تلفات زیاد بوده و کلنی روزانه مرگ و میر تعداد زیادی از زنبوران چراگر یا مزرعه را تحمل می کند که به طور مرتب از زنبوران جوانبه صف زنبوران مزرعه اضافه می شود و به همین دلیل افزایش جمعیت به کندی صورت می گیرد.

زمانی که جمعیت کلنی زیاد باشد ازدحام جمعیت در بین قاب ها از عواملی است که می تواند به تصمیم کلنی به بچه دادن کمک کند. در چنین شرایطی به دلیل ازدحام جمعیت بخصوص در اطراف حجره نوزادان و کم بودن تهویه، زنبوران زیادی تلاش می کنند تا خود را به قسمت های فوقانی کندو رسانده و تصمیم به بچه دادن به دلیل کمبود جا در آنها تشدید می شود، بنابراین فضای مناسب بین قاب ها می تواند در پیشگیری از هیجان زنبوران به دلیل کمبود جا و نبود تهویه مؤثر واقع شده و از تب بچه دهی به مقدار قابل توجهی بکاهد.

در مورد ترکیب سنی زنبوران تشکیل دهنده بچه طبیعی مطالعات زیادی صورت گرفته و نتیجه گرفته شده است که هم بچه و هم کلنی مادر دارای زنبورانی با سنین متفاوتی هستند. در هنگام خروج بچه از کندو ، با صدور دستور خروج ابتدا زنبوران جوان حدود چهار روزه خارج شده و سپس به تدریج سن خارج شونده ها بالا رفته و در آخر زنبوران مزرعه خارج می شوند.

دیده شده که در یک کلنی قوی 95% از کل زنبورهای چهر روزه به همراه بچه رفته و فقط 5% آنها در کلنی مادر باقی می مانند. از طرف دیگر حدود 5% از جمعیت بچه زنبوران 18 روزه یا پیرتر از آن بوده و اکثریت زنبوراهای پیر مزرعه در کلنی مادر باقی مانده اند. لذا نهایتاً از این بررسی می توان نتیجه گرفت که اکثریت زنبورهای بچه طبیعی زنبورهای جوان می باشند. در مورد مسئله فراموش کردن محل کندوی مادر بوسیله ی زنبوران بچه طبیعی باید گفت که چون اکثریت زنبورهای یک بچه طبیعی را زنبوران جوان پرستار که هنوز از کندو خارج نشده اند تشکیل می دهندلذا به علت اینکه در هنگام خارج شدن هیجان داشته و پرواز شناسایی و جهت یابی و مرزبندی را انجام نمی دهند در نتیجه بعد از خارج شدن کندوی قبلی خود را نشناخته و در صورت گم کردن ملکه و یا گرفته شدن یا کشته شدن آن کندوی قبلی خود را پیدا نخواهند کرد.

البته در این مورد نظرات مختلفی وجود دارد و بعضی از محققین عقیده دارند که در صورت گم کردن و یا کشته شدن و یا گرفته شدن ملکه از خوشه بچه کندو زنبورها به محل کندوی سابق خود برمی گردند.

در مورد میزان جمعیت بچه طبیعی باید گفت که زمانی که بچه طبیعی از کندوی مادر بیرون آمده و در حال پرواز است بیشتر زنبورهایی جوانی که در حال پرواز در زنبورستان می باشند به طرف بچه کشیده شده و به آن می پیوندند. لذا بعضی مواقع مشاهده شده است که میزان جمعیت یک بچه طبیعی که تازه گرفته شده و در یک کندو اسکان داده شده است چند برابر جمعیت آن در موقع خارج شدن بچه از کلنی مادر می باشد.

 

منبع: مجله علوم و فنون زنبورعسل ایران، شماره 2، صص 9-4


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات