دوشنبه 21 اردیبهشت 1388

خاطرات چارلز مراز(6)

   نوشته شده توسط: مصطفی نجفی    نوع مطلب :زنبور درمانی  ،زهر ،

پس از سال 1950 علاقه و تحقیق در مورد زنبوردرمانی رو به کاهش نهاد مگر در مورد افراد معدودی نظیر دکتر برودمن ، زنبوردرمانی دیگر هرگز نتوانست توجه سابق را باز یابد که این عمدتاً به دلیل کشف داروهای به اصطلاح «اعجاز بخش» پس از جنگ جهانی دوم بود .

آنتی بیوتیک ها اولین داروهائی بودند که درمان بیماری های عفونی را متحول ساختند و پس از آن کشف دارو های استروئیدی که منجر به توسعه بعدی این داروها شد .

در تجربیات اولیه هورمون های استروئیدی به عنوان یک ضد التهاب در درمان روماتیسم و سایر بیماری های خود ایمنی نظیر سرطان موجب بروز اثرات تسکینی قوی شدند . با ارائه کورتیزون به عنوان یک درمان سریع و ساده برای بیماری های روماتیسمی ، توجه و علاقه نسبت به زنبوردرمانی رو به کاهش نهاد .

در همین زمان من اولین تجربه ام را با کورتیزون داشتم . در 1942 همسر من مبتلا به سرطان سینه شد . او با جراحی و سپس پرتودرمانی درمان شد . هر ژانویه او را می بردم که ضمن یک بررسی کامل در صورت نیاز پرتودرمانی گردد. در سال 1942 و همزمان با اولین جراحی ، پزشک برای او پیش بینی 2 سال زندگی کرده بود در حالی که در 1948 او همچنان خوب و سلامت بود . در بررسی سالیانه به نظر رسید که مشکلی وجود ندارد . ولی او را بیش از حد معمول و حدود دو هفته در بیمارستان بستری کردند . من مجبور بودم برای انجام برخی از کارها به ورمونت برگردم . وقتی که به بیمارستان بازگشتم مشاهده تغییر زیادی که در عرض این مدت در همسرم بوجود آمده بود باعث ویرانی من شد . او با سیمائی رنگ پریده و صورتی با موهای روئیده بر آن کاملاً باد کرده به نظر می رسید .

چشمان او یک نگاه بی روح مانند پنجره های یک خانه متروک بود . او زمزمه کرد : « چارلی فکر می کنم دارم می میرم . »  من گفتم:« نه تو نمی میری تو مجدداً خوب می شوی . » روز بعد از من خواستند که سریعاً به بیمارستان بروم . او بیهوش بود . او را در آغوش گرفتم و با او صحبت کردم ولی او پاسخی نداد . اشک به چشمان او آمد . گرچه نمی توانست صحبت کند ولی احتمالاً صدایم را شنیده بود . سپس سایه ای از روی صورتش گذشت . پرستار آمد و گفت او مرده است . من شوکه شدم . این اولین باری بود که من با مرگ در خانواده ام روبرو شدم . بعدها متوجه شدم که همسرم به عنوان یک خوکچه هندی برای آزمایش سرطان به وسیله کورتون استفاده شده بود . من از اینکه او قرار بود با این داروهای جدید درمان شود اطلاع نداشتم . من شاهد مرگ بسیاری از آرتریتی ها پس از درمان با اشکال اولیه داروهای کورتیزون و قبل از شناخته شدن عوارض جانبی آنها بوده ام .

هم اکنون پس از گذشت 40 سال از آن زمان ، اشکال جدیدی از هورمون های استروئیدی با سمیت کمتر مانند پردنیزون برای تسکین درد با احتیاط بیشتری تجویز شده اند اما نرخ درمان توسط هورمون های استروئیدی هنوز هم صفر است . تنها برتری این داروها ، تسکین درد در زمانی است که هیچ چیز دیگری قادر به این کار نیست . حتی داروهای با سمیت بالاتر مانند داروی ضد سرطان متو تروکسیت که برای درمان بیماری های روماتیسمی به کار می روند . متأسفانه این دارو موجب تخریب بافت کبد می شود که می تواند غیر قابل برگشت و کشنده باشد .

منبع : زنبوردرمانی ، سلامتی و زنبورعسل . ترجمه بهنام کاویانی وحید 

توجه ! هدف این کتاب صرفاً آشنایی با این شیوه درمانی است . استفاده از آن باید با

تأئید و نظارت پزشک و در مراکز درمانی مجهز انجام گیرد و هیچ مسئولیتی متوجه

مدیریت وبلاگ نخواهد بود .


برچسب ها: نیش درمانی ، چارلزمراز ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic